Adolfas Damušis (1908-2003), kurio šimtas penktąsias gimimo ir dešimtąsias mirties metines šiemet minime, buvo žmogus, kėlęs aukštus tikslus sau ir savo gyvenimo turiniu bei asmeniniu pavyzdžiu brėžęs gaires tautai .
„Didieji protai kelia sau tikslus, kiti žmonės vadovaujasi savo norais“, - sakė amerikiečių rašytojas ir diplomatas Washingtonas Irvingas (1783-1859).
Adolfas Damušis (1908-2003), kurio šimtas penktąsias gimimo ir dešimtąsias mirties metines šiemet minime, buvo žmogus, kėlęs aukštus tikslus sau ir savo gyvenimo turiniu bei asmeniniu pavyzdžiu brėžęs gaires tautai .
1 Comment
Buvusio mokytojo kambarį Panevėžyje puošia nepaprasta relikvija – 1918 metų lapkričio 30 dieną pasirašytas Lietuvos Mažosios tautinės tarybos aktas. „Nežinau, ar čia kopija, ar originalas, bet širdžiai gera“, – sakė senas patriotas ir papasakojo tiesiog kvapą gniaužiančią šios relikvijos atsiradimo istoriją. Moderni tautinė valstybė Lietuva yra moderni tautinė valstybė. Valstybė, sukurta ir atkurta niekieno kito, o nacionalistų, remiantis tautiniu idealu ir visuotinai pripažinta tautų apsisprendimo teise. Nėra kito principo, legitimuojančio Lietuvą, pagrindžiančio mūsų valstybės teisę būti pasaulio žemėlapyje. Nėra vien asmens apsisprendimo teisės, priešingai, šią ir visas kitas jo teises užtikrina ir saugo tautos steigiama valstybė. Sukanka 150 metų, kai gimė pirmojo lietuviško knygyno Panevėžyje įkūrėjas, knygnešys Juozas Masiulis. Jis gimė 1864 metais kovo 6 dieną Panevėžio apskrities Šeduvos valsčiaus Prastavonių kaime. Sekančią dieną po gimimo buvo pakrikštytas. Daugelyje skelbiamų straipsnių J. Masiulio gimimo data nurodoma kovo 7. Iš tiesų tai ne gimimo, o krikšto diena. Neseniai pasirodžiusi knyga "Lietuviai ir muzika Sibire" atskleidžia naujų tremtinių ir politinių kalinių gyvenimo spalvų, pasakoja, kaip muzika jiems padėjo išgyventi. Muzika, dainos buvo kultūrinis savisaugos barjeras, neleidžiantis surusėti, padedantis vaikus auklėti lietuviška dvasia. Knygos autorių - muzikologės Jūratės Vyliūtės ir etnomuzikologės Gailos Kirdienės - teigimu, kai visos žmogiškosios teisės buvo pamintos, muzika padėjo atgauti orumą, savivertę, kartais gauti ir lengvesnį darbą, vienijo bendruomenę. Nors ne vienas vyras yra prisipažinęs, kad mokėsi groti norėdamas patikti merginoms, beveik visi tvirtina: tai buvo puiki atsvara neigiamai patirčiai, išgyvenimams. Prieš du šimtmečius dėl imperinių siekių Prancūzija siaubė artimesnius ir tolimesnius kaimynus, prieš šešis dešimtmečius Vokietija dėl tų pačių paskatų drebino Europą, Rusija okupavo dalį Rytų ir Vidurio Europos šalių, neseniai buvo pasišovusi inkorporuoti Afganistaną, išeiti prie Pietų jūrų, o šiandien laiko faktiškai okupavusi laisvės siekiančią Čečėniją. JAV padėjo SSRS, Prancūzijai ir vokiečių tautai sutramdyti Hitlerį, padėjo atkurti karo nuniokotą Vakarų Vokietiją bei ją suvienyti su Rytų Vokietija, įvairiais būdais padėjo ir skatino demokratinius procesus SSRS ir jos teisių perėmėjoje Rusijoje. |
Žodžiai apie Tėvynę
Yra dar vienas šventas žodis: LIETUVA. Many jo niekas nenutildys. Jame – būties prasmė, gyvenimo šviesa, Ir naujo atgimimo viltys. 1979 metų spalis Romualdas Ozolas Archyvas
October 2024
KategorijosPuslapį administruoja Leontina Telksnienė
|