Daugiau
2022 m. rugpjūčio 23 d., minint Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dieną, Kryžkalnyje prie memorialo Lietuvos partizanams įvyko išskirtinis minėjimo akcentas - įleista pirmoji kapsulė su laišku ateities kartoms. Tai diena, žyminti šio memorialo informacinio centro statybos pradžią.
Daugiau
0 Comments
Rugpjūčio 23 dieną Panevėžio kraštotyros muziejuje vyko Baltijos kelio forumas-diskusija „Karas Ukrainoje – iššūkiai Lietuvai ir pasauliui“. „Anksčiau rugpjūčio 23-ąją minėdavome kaip istorinės atminties dieną. Prisimindavome Ribentropo-Molotovo paktą ir jo padarinius, dalindavomės prisiminimais apie Baltijos kelią, kalbėdavom, kaip praeitis įtakojo dabartį. Šiemet ši diena kitokia. Į Europą grįžo karas baisiausia jo prasme ir forma. Šiandien kalbame apie tai, kas dabar vyksta Ukrainoje ir kaip tai keičia ateitį. Kaip tai pakeis Ukrainą? Mus? Europą? Kokią įtaką tai turės pasaulio galių centrams, tolesnei civilizacijų raidai? Dėkoju organizatoriams pakvietusiems mus į aktualų renginį svarbia tema. Dėkoju pranešėjams ir diskusijos dalyviams – neabejoju, kad pasidalinsite įdomiomis įžvalgomis. Sveikinu visus čia susirinkusius ir linkiu įdomaus forumo“, – sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas . Šiandien sueina 33 metai nuo to neįtikėtino, į Gineso rekordus įtraukto vakaro, kai lygiai 19 valandą lietuviai, latviai ir estai - apie 2 milijonai žmonių, susikabino rankomis ir sustojo į gyvąją, 650 km ilgio grandinę, prasidėjusią Vilniuje, prie Gedimino bokšto, ir pasibaigusią Taline, prie Hermano bokšto. Žmonės tada protestavo prieš slaptus Molotovo-Ribentropo pakto protokolus, kurių pagrindu trys Baltijos šalys prarado savo nepriklausomybę. Žmonės tarsi apglėbė tuo metu dar sovietines tris respublikas ir pareikalavo jų laisvės.
Daugiau :Baltijos kelias didingas, unikalus, nepakartojamas Rugpjūčio 16 dieną Alytuje, Angelų Sargų bažnyčioje aukotos Šv. Mišios už kario savanorio Artūro Sakalausko sielos ramybę, pagerbtas jo atminimas. A. Sakalausko žūtis buvo paskutinė Lietuvos okupacijos auka. Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo gynėjas Artūras Sakalauskas žuvo prieš 31-erius metus. Kario savanorio pagerbimo ceremonijos metu Alytaus rajono savivadybės mero patarėja Dalia Paulauskaitė prie A.Sakalausko kapo padėjo Lietuvos vėliavos spalvų puokštę – nuo savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko ir rajono bendruomenės. 2022 m. rugpjūčio 13 d. Prienų rajono Stakliškių seniūnijos Alšininkų kaime buvo iškilmingai pašventintas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojų pastatytas atminimo ženklas, skirtas žuvusiems Lietuvos partizanams ir jų rėmėjams. Tekstą šiam atminimo ženklui parengė LGGRTC Memorialinio meno ir ekspertizės skyriaus vyriausioji istorikė Dalia Urbonienė.
Daugiau Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas – Venclovos namai muziejus13/8/2022 Lino Karpavičiaus sienoje pamačiau nuostabią sovietinio kolaboranto mąstymo iliustraciją: Stalino saulę Lietuvai parvežęs neva rašytojas Antanas Venclova ankstyvuoju sovietmečiu rašo prašymą: perleisti jam patikusį namuką Palangoje, o esamus gyventojus iškeldinti. Juk yra pirmos ir antros rūšies žmonės: vieniems reikia skirti namus, kitus galima iškeldinti.
Daugiau : Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas – Venclovos namai muziejus 2022 m. rugpjūčio 10 d. Kaune prie A. Smetonos paminklo istorinės Prezidentūros kiemelyje, Vilniuje prie namo Tilto g. 1, (kuriame 1908–1909 m. A. Smetona gyveno) buvo paminėtas pirmojo Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos 148-asis gimtadienis.
Daugiau Ariogaloje vyko Lietuvos tremtinių, politinių kalinių, Laisvės kovų dalyvių sąskrydis (jau 32 kartą). Ta proga keletas minčių.
Kaip taip atsitiko, kad dabartinė Lietuvoje visuomenė neskiria politinių kalinių nuo tremtinių? Kodėl nuteisti ir kalėję lietuviai ignoruojami, o šnekama tik apie Sibiro tremtinius? Tikros situacijos nesuvokimas, ar sąmoninga ideloginė konstrukcija? Kas gali paneigti, kad naujų laikų istorinę tiesą (jeigu tokia yra iš viso) rašo tie, kurie turi specifinį požiūrį į pokario ginkluotą rezistenciją. Tiksliau, jiems GULAG‘o istorijos nereikia, nes ji, iš esmės, yra priekaištas visiems, pasirinkusiems totalitarinės partijos gretas. Tokie bijo situacijos, kurią aprašė K. Girnius: Daugiau : . Sąmoninga tautos amnezija Medininkuose ir Antakalnio kapinėse pagerbtas prieš 31-erius metus žuvusių pasieniečių atminimas2/8/2022 Liepos 31 d. Vilniaus rajone, prie Medininkų memorialo, sekmadienį pagerbtas čia prieš 31-erius metus žuvusių pasieniečių atminimas.
Tačiau žinia apie šį žiaurų nusikaltimą, nors pripildė mus skausmo, gailesčio ir užuojautos žuvusiųjų artimiesiems, mūsų neįbaugino. Priešingai – sutelkė Lietuvą, įkvėpė mus atlaikyti visus iššūkius ir nugalėti“, – šalies vadovo kalbą pristatė jo patarėjas Darius Urbonas. Daugiau :Medininkuose ir Antakalnio kapinėse pagerbtas prieš 31-erius metus žuvusių pasieniečių atminimas Seniausias Panevėžio namas, iškilęs tolimais 1614 metais, išties neprimena jokios sukrypusios bakūžės. Mūrinukas – ir tiek, o tai reiškia, kad šitiek šimtmečių rūpestingos šeimininkų rankos jį stropiai prižiūrėjo… Dabar šis namas priklauso Panevėžio kraštotyros muziejui – yra jo filialas, ir jame esama nuolatinės ekspozicijos „Upytės bajorai“.
Daugiau : https://www.pozicija.org/dana-kurmilaviciute-senasis-pastatas-saugo-simtmeciu-paslaptis/ |
Žodžiai apie Tėvynę
Yra dar vienas šventas žodis: LIETUVA. Many jo niekas nenutildys. Jame – būties prasmė, gyvenimo šviesa, Ir naujo atgimimo viltys. 1979 metų spalis Romualdas Ozolas Archyvas
October 2024
KategorijosPuslapį administruoja Leontina Telksnienė
|