Kaip remdamasis liudininkų apklausomis yra rašęs H. Rimkus, tragediją brandino dar prieškariniai konfliktai. "Makniūnų ir Druskininkų kaimuose veikė komunistų kuopelės, kai kas iš jų karo metu perėjo į sovietinių partizanų gretas, pokariu - į stribus. O Ryliškių ir Nemunaičio apylinkėse veikė šaulių, vėliau - kaimo savisaugos būriai. Tarp jų 1943-1944 metais būta ginkluotų susidūrimų. Grįžę į valdžią sovietiniai aktyvistai skubėjo suvesti sąskaitų, - rašė H. Rimkus. - Klepočių ir Druskininkų kaimų bernai nesutarė, šokiuose nuolat mušėsi. (...) Klepočių šauliai dar karo pradžioje nušovė Ryliškiuose pardavėju dirbusį Placidą Mikailionį nuo Daugų, skundusį žmones sovietams." Tad Klepočiai turėjo priešų.
H. Rimkus yra užrašęs ir publikavęs Janinos Mikalionytės iš Klepočių pasakojimą. 1944 metais mergina mokėsi Merkinėje ir gyveno našlės Janulynienės name, kuris 1944 metų gruodį tapo rusų karinio dalinio štabu. Gruodžio viduryje čia prisirinko dar daugiau kariškių. Tada mergina išgirdo, kaip vienas iš druskininkiečių stribų pasakė: "Dabar Klepočiams tai bus!" Kai Kūčių išvakarėse ji grįžo į gimtuosius Klepočius, jau degė kaimyno namas, o kieme kareiviai šautuvų buožėmis daužė tėvą.
Merkiniškis Algimantas Černiauskas yra užrašęs Aleksandros Miliauskienės (Jazavitaitės), garsiojo Merkinės puodžiaus Miko Miliausko našlės, pasakojimą. Visuose Atgimimo laikų žygiuose Merkinėje stodavo niekieno neprašoma ir neraginama pirmose gretose ir nešdavo Lietuvos vėliavą.
Jūratė MIČIULIENĖ