Niekada nepamiršiu, kai pats buvau tarp Aukščiausiosios Tarybos gynėjų ir mes gavome pranešimą, kad rūmų link darda tankų kolona. Pamačiau per tiltą judančius tankus ir minią žmonių. Jie nebėgo nuo tankų, jie bėgo pasitikti savo mirtį. Jie apie jokius statusus ar medalius tada negalvojo. ir tik jų dėka nebuvo ryžtasi pulti Aukščiausiąją Tarybą.
Bet iki šiol valdžia nesugeba įvardinti, kas šie žmonės yra valstybei ir net trisdešimtmečio proga nesiryžta nors simboliškai apibrėžti jų statuso. Lengva mėtytis gražiomis frazėmis iš tribūnų, bet valstybė turi pasakyti oficialiai, kad tie žmonės yra Tautos laisvės gynėjai", - sako P.Urbšys.
Jis prisipažįsta, kad turėjo galimybę būti pagerbtas Sausio 13-osios medaliu, tačiau atsisakė: „Nes žinau daug žmonių, kuriems niekada nebus pasiūlyta skirti Sausio 13-osios medalį. Nors tie žmonės yra jo verti. Parlamentas - skolingas žmonėms, kurių dėka jis gali veikti. Tačiau jie verčiami valdžios malonės prašytojais. Tai yra žeminimas.
Man atrodo, kad buvęs Seimas pasidavė vidinėms intrigoms ir sustabdė Seimo nutarimą, kuris galėjo būti pirmu žingsniu, įvardijant, ką gynėjai valstybei reiškia. Dabar įregistruotos rezoliucijos priėmimui reikėtų vieno balsavimo. Tikiuosi, Seime atsiras kolegų, kurie pasiūlys į rezoliuciją įtraukti užstrigusio nutarimo mintį dėl valstybės Nepriklausomybę gynusių žmonių statuso apibrėžimo.
Prieš trisdešimt metų laisvės gynėjai buvo vadinami neteisėtomis banditinėmis grupuotėmis. Pasirodo, praėjus tiek laiko - mes tokie ir likome."
Taip jau esame pripratę, kad gynėjai prisimenami tik progomis... Tad gal dabar yra puiki proga įrodyti, kad tie žmonės yra svarbūs valstybei. Negalima sakyti, kad gynyba nevyko, nes jie buvo, žuvo žmonės. Jie, palikę darbus ir šeimas, ėjo ginti valstybės, negalvodami apie savo gyvybę. Jie savo kūnais, susikibę rankomis, saugojo svarbiausius valstybės objektus ir taip atlaikė tą siaubingą sunkmetį.
Nepriklausomybės gynėjo statusas nesuteiktų jokių išlygų ar kompensacijų. Gynėjai nelaukia kažkokio atlygio. Tai būtų valstybės „Ačiū" tiems žmonėms. Gynėjai džiaugtųsi jiems suteiktu vardu ir didžiuodamiesi galėtų apie tai pasakoti savo vaikams ir anūkams. O šie, įkvėpti tokio pavyzdžio, stotų į savo tėvų ir senelių gretas, jeigu kada pasikartotų panašūs įvykiai valstybėje.
Galbūt galėtų atsirasti specialūs dokumentai - pažymėjimai ar padėkos, kurie patvirtintų šių žmonių dalyvavimą ginant Nepriklausomybę ir Nepriklausomybės gynėjo statuso suteikimą. Šį pažymėjimą žmogus saugotų visą gyvenimą. Kažkas laikytų sekcijoje, kažkas pasikabintų ant sienos, o kažkas prie širdies nešiotų.