Tuo tarpu okupuotoje Lietuvoje partizanai pradėjo kovą už tautos laisvę, kuri buvo galima tik nepriklausomoje valstybėje. Apie tai byloja ir pasipriešinimo sovietams darinių pavadinimai – Lietuvos laisvės armija, Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, Lietuvos laisvės lyga ir t. t.. Tad okupacijos sąlygomis lietuviams laisvė ir nepriklausomybė buvo tapatūs žodžiai.
1990 m. kovo 11-ąją, po beveik 50 metų okupacijos pagaliau atkūrėme Nepriklausomą valstybę arba tiesiog Nepriklausomybę. Čia tinka ir Lietuvos laisvės, kurios netekome 1940-iais, atkūrimo terminas. Bet tik ne valstybės atkūrimas arba laisvės gimtadienis.
Antrojoje Lietuvos Respublikoje sparčiai keitėsi mūsų gyvenimas. Kartu kito ir kai kurių terminų reikšmė. Turiu galvoje laisvę. Užaugo nauja karta, kuriai žodis laisvė asocijuojasi su žmogaus laisvėmis arba, kitaip tariant, teisėmis. Žodžiu, daugiau laisvės šiandien reiškia daugiau teisių. Atsirado net partija, kuri, tarsi, tapo potencialia pastarojo teiginio realizavimo praktikoje politine jėga. Tačiau žmonės, balsuodami praeituose parlamento rinkimuose, nesusimąstė, kad daugiau teisių gali būti tik pareigų sąskaita. Valstybės piliečių teisių ir pareigų dermės sugriovimas gali reikšti ne tik demokratijos, bet ir nacionalinės valstybės pabaigą. O gal to ir siekiama?