Skaitytoją kviesdamas mintimis diskutuoti, svarstyti, autorius, remdamasis savo gyvenimu, pasakoja ir apie daugelį Lietuvai svarbių įvykių iki 1963 metų rudens. "Sovietmečiu ir dienoraštį, ir šiaip "į stalčių" rašyti buvo be galo pavojinga, - knygoje prisipažįsta autorius. - Nedaugelis ryžosi rizikuoti laisve ar karjera, gaišti laiką ir rašyti vien tik sau, be vilties paskelbti. Aš visą sovietmetį rašiau dienoraštį. Kartais pats išsigąsdavau savo drąsos, ir vidinis cenzorius pristabdydavo mano plunksną: negalėjau rašyti apie kitus žmones, apie mūsų veiklą, nes žinojau, jog neturiu teisės įklampinti draugų. Mintis pratęsti savo atsiminimus dienoraščiu kaip tik kilo suvokus, kad vien iš dienoraščio, kaip ir vien iš atsiminimų, sunku įsivaizduoti, kaip lietuviai išgyveno sovietinę tikrovę, ką apie ją mąstė. Mano dienoraštis yra geriausias įrodymas, jog tada tvirtai tikėjau, kad kruvina sistema nėra amžina, kad ateis toks laikas, kai jausimės laisvi. Dabar suprantu, kad, valstybei išsivadavus iš svetimųjų priespaudos, kiekvieno iš mūsų laukia dar ilgas kelias. Tikiuosi, jog ši mano knyga ne vieną padrąsins siekti asmeninės laisvės."
Kaip per knygos pristatymą taikliai pastebėjo Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos pirmininkas Gintaras Šidlauskas, trumpiausias A.Terlecko apibūdinimas - neokupuotas (tokiu pavadinimu yra sukurtas ir dokumentinis filmas apie jį).
Pasak bendražygio, kunigo, Bernardinų bažnyčios rektoriaus Juliaus Sasnausko, dienoraiščiais, laiškais ir dokumentais paremta knyga įgyja papildomos vertės, nes leidžia labiau pažinti pasipriešinime dalyvavusius asmenis. J.Sasnausko teigimu, A.Terlecko autoritetą liudija ir tai, kad jis turėjo mokinių. "Šiandien aš nematau nė vieno politiko, kuris turėtų mokinių. Jie turi tik pataikūnų ir ginklanešių, kartais galima išvysti šeimyninę rangą. Dar kartais pasitaiko partijos klimate užaugintų augintinių. Pažįstu tik vienintelį Antaną, kuris turėjo mokinių, pasiryžusių kovoti už Lietuvą. Turėti mokinių, einančių tavo pėdomis, - tai didžiulis politiko ir apskritai žmogaus bruožas. Tai patvirtintų visi, kurie su Antanu yra bendravę, - apie draugą sakė J.Sasnauskas. - Ta duobė, kuri šiandien yra atsiradusi tarp politikų ir visuomenės, jaunuomenės, yra tragiška. Jos neužpildysim niekuo, kol neatsiras tikėjimo ir atsidavimo, nebijau net ir šio žodžio - idealizmo, kartais naivaus, gal besikartojančio ar nusibostančio, koks buvo ir tebėra būdingas Antanui ir kitiems to meto pasipriešinimo dalyviams. Man ši jo knyga, kaip ir kitos, patinka todėl, kad parašyta žmogaus, kuris nesusireikšmina, neapsimeta. Retai kada gali pasakyti, kad jis nenuoširdus. Net tada, kai kenkia sau, kelia konfliktą, tačiau visad išlieka atviras. Prisimenu, kai pradėjome bendrauti su A.Terlecku, tai buvo tos savybės, kurios patraukė. Aš dėkingas jam už pamokas ir ypatingą patriotinės veiklos prieskonį. Labai dažnai patriotizme būnadaug nenatūralumo, patetikos, saldumo, gyrimosi. To Antano knygoje nėra."
"Mes visi tada - ir Lietuvos Laisvės Lyga, ir Sąjūdis - buvome reikalingi ir teisūs", - sakė Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila. Knygos pristatyme dalyvavęs Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila prisipažino, jog jį džiugina prisiminimai apie pažintį su A.Terlecku, prisiminimai apie Lietuvos Laisvės Lygos (LLL) ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio santykius: "Džiaugiuosi ir noriu šiandien gerbiamam Antanui padėkoti už pasitikėjimą. Mes juk tada, pažinties pradžioje, nežinojom vienas kito. Pasitikėjimas nežinia iš kur atsirado. Tuo metu jis buvo labai svarbus. Ir jis davė rezultatus."
Pasak Z.Vaišvilos, jei kas formaliai skaitys istorinius tekstus, matys, kad LLL darė vienaip, Sąjūdis - kitaip. "Tačiau mes visi buvome reikalingi, - teigė jis. - Kai reikėdavo, Antanas mus paspausdavo, o kai reikėdavo, mes jį pristabdydavome. Kas buvo teisus? Istorija atsakė - teisūs buvome visi. LLL ir A.Terleckas buvo principingi. Lietuvos okupacijos nepripažinimo faktas buvo principinis dalykas. Kuo mes skyrėmės? Kai žmonės patikėjo nepriklausomybės viltimi, turėjome žengti žingsnį. Drįstu pasakyti, jog dalyvaudami okupacinės valdžios organo rinkimuose mes pažeidėme svarbų principą. Tada nuo Antano gavome daug teisingos pylos. Tačiau gerai yra tai, kas baigiasi gerai. Suprantama, tai buvo didžiulis eksperimentas. Šiandien visi atsimename istoriją: Nepriklausomybę skelbė Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausioji Taryba. Joks Atkuriamasis Seimas neegzistavo. Tokia buvo realybė."
Balsas.lt